Šachy

Hry šachy patria k najznámejším hrám na celom svete. Šachy sa považujú za kráľovskú hru, ktorá má milióny skalných fanúšikov po celom svete. Hry šachy hrajú mladí, starí, muži, aj ženy.

Šachy sú klasická dosková hra určená pre dvoch hráčov a v súčasnosti ju už možno považovať aj za akési odvetvie športu. Vyhráva ten, kto dá svojmu súperovi mat, čiže ohrozí jeho kráľa.

Pri šachoch je veľmi dôležitá sústredenosť na hru. Ani jeden z hráčov sa nemôže nechať vyviesť z rovnováhy, pretože to by mohlo viesť k prehre. Pri hre šachy je dôležité si zvoliť aj správnu stratégiu a taktiku. Ide o logickú hru, pri ktorej je podstatné nestratiť koncentráciu.

Pri hre sa často využívajú šachové hodiny. Šachové hodiny slúžia na meranie času, v priebehu ktorého hráč premýšľa o svojom nasledujúcom ťahu. Na začiatku každej hry má každý hráč pridelený určitý čas, ktorý nesmie prekročiť. Šachové hodiny sa skladajú z dvoch časomerných zariadení. Ak je jedno zariadenie v pohybe, druhé stojí. Stav, kedy hráč trpí nedostatkom času sa označuje ako časová tieseň.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>