Bowling je vhodná zábava pre starších aj mladých

Bowling je hra, ktorá sa na prvý pohľad javý veľmi jednoducho. Veď čo je na tom chytiť guľu a trafiť nejakých panákov? No, na prvý pohľad nič, na druhý všetko. Výhodou je, že ho dokáže hrať takmer každý. Veková hranica nie je ohraničená. Hraničné sú iba diery na guli, ktoré sú rôzne veľké, preto si každý pri hre môže vybrať tú svoju guľu, ktorá sa im bude čo možno najlepšie držať. Hodiť huľu tak, aby zasiahla všetkých 10 panákov vyžaduje presnosť aj odhad ako sa bude asi guľa na lesklom a šmykľavom povrchu správať. Cieľ je teda jasne stanovený, zasiahnuť jedným hodom bowlingovej gule 10 kolkov. Vzdialenosť od hráča je 18,5 metra a rozostavané sú do rovnoramenného trojuholníka. Bowlingové gule, ako sme naznačili, nie sú všetky rovnaké. Vážia od 3,6 do 7,2 kg. Hrá sa vždy na body a vyhráva ten, kto dosiahne pochopiteľne najvyššie skóre. Počet kôl je 10 a hody na jedného hráča sú dva. Pokiaľ hráč využije svoj prvý hod na 100%, to znamená, že zhodí všetkých 10 panákov na prvýkrát, má hod navyše. K pravidlám Bowlingu však treba povedať, že hráč nemôže používať pomôcky pri hre, nesmie uvoľniť svoj hod niekomu inému, resp. za neho nemôže hádzať niekto iný. Pokiaľ guľa pretne hraničnú čiaru, hod je automaticky platný. Po stranách dráhy sú kanály, ktorých cieľom je nepresné hody zaviesť do zberného miesta odkiaľ sa gule presúvajú naspäť na začiatok dráhy. Bowling sa hrá na dráhe, ktorá má až tri typy – kĺzajúcej, rotujúcej, oblúkovej. Začiatok každej dráhy je kĺzajúca, pretože guľa na nej kĺže. Táto časť je najviac naolejovaná. C ďalšej časti sa vytvára rotácia a v poslednej sa vytvára oblúk. Guľa sa teda najskôr kĺže, potom rotuje a nakoniec vytvára oblúk.
Bodovanie by bolo zdĺhavé vysvetľovať, každopádne za vás pri mnohých dráhach ráta body počítač, ktorý nastavuje aj nové kužele. Ani hod nie je len tak. Najkvalitnejší hod je taký, kedy guľa míňa nohu vo vzdialenosti cca 5cm od kĺzavej nohy. Pri mierení neexistuje žiadny overený recept, jednoducho si to niekoľkokrát treba vyskúšať, aby ste dostali cit do rúk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>